ضایعات و کیست های فکی

ضایعات و کیست های فکی دندان

تومورهای فک و کیست ها رشد یا ضایعات نسبتاً نادری هستند که در استخوان فک یا بافت های نرم دهان و صورت ایجاد می شوند. تومورهای فک و کیست ها که گاهی تومورهای ادنتوژنیک و کیست ها نیز نامیده می شوند ، از نظر اندازه و شدت می توانند بسیار متفاوت باشند. این رشد معمولاً غیرسرطانی (خوش خیم) است ، اما می تواند تهاجمی باشد و به استخوان و بافت اطراف آن حمله کند و دندانها را جابجا کند.

چندین نوع تومور ، چه خوش خیم و چه بدخیم ، می توانند در دهان و فک ظاهر شوند.

تومورها و کیست ها در فک اغلب علائمی ندارند. آنها معمولاً در طی اشعه ایکس کشف می شوند. در برخی موارد ، اما ، تورم ، درد استخوان ، بی حسی ، حساسیت به لمس و تحرک دندان بدون دلیل می تواند علائم آن باشد. تومورها و کیست های خوش خیم می توانند به استخوان و بافت اطراف آن آسیب برسانند.

زخم های دهان ، تورم و ناحیه رنگی غیر طبیعی لثه ها و بافت های مخاطی دهان نگران کننده است. علائم هشدار دهنده می تواند شامل زخم ، لکه های سفید ، لکه های قرمز و سفید مخلوط یا لکه های قرمز داخل دهان یا لب های شما باشد. این موارد اغلب می توانند بدخیم شوند.

برای تعیین بدخیمی یا خوش خیم بودن تومور ، نمونه برداری معمولاً ضروری است.

ضایعات و کیست های فکی دندان

به طور معمول ، تومورهای خوش خیم و کیست فک باید با جراحی برداشته شوند و در برخی موارد ، بازسازی استخوان در ناحیه مورد نیاز است.

درمان تومورهای بدخیم به محل و نوع تومور بستگی دارد. اغلب اوقات ، درمان می تواند با جراحی ، شیمی درمانی یا ترکیبی از این دو موفقیت آمیز باشد.

 

گزینه های درمانی برای تومورهای فک و کیست ، بسته به نوع رشد یا ضایعه ، مرحله رشد و علائم شما متفاوت است. جراحان دهان ، فک و صورت (دهان و فک و صورت) می توانند تومور یا کیست فک شما را معمولاً با جراحی یا در بعضی موارد با درمان پزشکی یا ترکیبی از جراحی و درمان پزشکی درمان کنند.

 

جراحی ضایعات و کیست های فکی دندان

بیشتر کیست های فک با بی حسی موضعی برداشته می شوند ، بنابراین معمولاً می توانید همان روز به خانه بروید. اگر کیست بسیار بزرگ باشد ، ممکن است شما به یک بیهوشی عمومی نیاز داشته باشید که به این معنی است که در طول عمل خواب خواهید داشت. مشاور شما قبلاً در این مورد با شما گفتگو خواهد کرد.

کیست از طریق یک برش کوچک در داخل دهان برداشته می شود و فضای باقی مانده پاک می شود. اگر بسیار بزرگ باشد یا آسیب دیده باشد ، جراح ممکن است برخی از دندان ها ، ریشه ها و بخشی از استخوان فک را نیز برداشته باشد. پس از آن کیست به یک آسیب شناس ویژه برای تجزیه و تحلیل ارسال می شود.

کل مراحل معمولاً تا 1 ساعت طول می کشد.

 

جراحی ضایعات و کیست های فکی دندان
جراحی ضایعات و کیست های فکی دندان