فرنکتومی

فرنکتومی: در حفره دهان ، بیشتر افراد دو باند بافتی به نام فرنومها دارند که در داخل و اطراف دندانها و لثه قرار دارند.

اگر بافت عملکرد دهان را مختل کند چه اتفاقی می افتد؟ روشی که فرنکتومی نامیده می شود.

 

فرنوم چیست؟

آنها دو نوع اساسی ازفرنوم ها هستند: فرنوم زبانی و لب ناحیه فرنوم لینگوال بین پایه زبان و کف دهان قرار دارد. در اندازه های مختلف وجود دارد و اگر فرنوم حرکت زبان را محدود کند (بیماری به نام “زبان بسته شده”) ، ممکن است یک عمل جراحی به نام فرنکتومی انجام شود.

جراحی فرنکتومی را می توان توسط دندانپزشک عمومی ، جراح دهان یا متخصص دیگر انجام داد. هدف آزاد كردن زبان و اجازه گفتار ، بلع و حركت مناسب است.در قوس فوقانی ، به بافتی که لثه را به لب متصل می کند ، فرنوم لب نامیده می شود. اگر به طور غیر عادی پهن یا بلند باشد ، ممکن است از طریق لثه بین دندان ها متصل شود و تا قسمت جلوی سقف دهان گسترش یابد. هنگامی که ناحیه فوقانی دندان بیش از حد گسترده یا طولانی باشد ، می تواند فضایی بین دو دندان جلویی ایجاد کند و این ممکن است نیاز به یک روش جراحی توسط دندانپزشک عمومی ، جراح دهان یا متخصص دیگر داشته باشد. اگر بیمار به ارتودنتیست مراجعه می کند و هدف آن بستن فضای بین دو دندان جلویی است ، پس مشاوره با ارتودنتیست در مورد زمان انجام جراحی ایده خوبی است.

 

فرنکتومی چیست؟

طبق مجله تحقیقات بالینی و تشخیصی ، بسته به ترجیح پزشک و محدودیت های روش ، اندازه فرنوم با چاقوی جراحی (تیغه) یا لیزر ساخته شده به طور خاص برای برش بافت نرم کاهش می یابد. در برخی موارد ، جراح در حال انجام این روش ممکن است از ترکیبی از این دو ابزار برای شکل دادن و برش دقیق بافت استفاده کند تا نتیجه ای ایده آل بدست آورد.چه اتفاقی می افتد بعد از عمل جراحی فرنکتومی؟در بسیاری از موارد ، درد و تورم پس از عمل بسیار کم است ، و بیمار می تواند عملکرد طبیعی لب و زبان داشته باشد. بسیاری از بیماران به سختی متوجه تأثیرات جراحی می شوند.برخی از بیماران این روش را به “سوختگی پیتزا” در دهان و اطراف آن تشبیه می کنند. غرق شدن در دهانشویه مانند Colgate Total Advanced Pro-Shield ، که 99٪ از میکروب ها را در اثر تماس از بین می برد ، ممکن است از ناحیه جراحی کشف نشده محافظت کرده و روند بهبودی را تسریع کند.پس از چند بررسی پس از جراحی ، بیماران می توانند به عنوان بخشی از برنامه نگهداری پیشگیرانه خود ، به طور مرتب به دندانپزشک و متخصص بهداشت دندان مراجعه کنند.کاهش اندازه یا طول فرنوم یک روش ساده است و می توان آن را در هر سنی انجام داد تا سلامت دهان را بهبود بخشد و یک عمر لبخند را تقویت کند..

 

فرنکتومی در تهران
فرنکتومی در تهران